לייעוץ ראשוני: 0507003001
לייעוץ ראשוני: 0507003001

תחומי התמחות:

משפט פלילי


תכליתו של המשפט הפלילי הינה הסדרת חיי החברה, וזאת על ידי שימוש בכללי "עשה" וכללי "אל-תעשה" המאוגדים, בין השאר, בחוק העונשין. אדם המפר כללים אלה עלול להיות מואשם בביצוע עבירה פלילית, לעמוד לדין ולהיענש בהתאם לעונשים הקבועים בחוק. שיקולי הענישה במשפט הפלילי הם גמול, הרתעה, מניעה ושיקום.

סעיף 1 לחוק העונשין קובע כי: "אין עבירה ואין עונש עליה אלא אם כן נקבעו בחוק' ועל פיו".

זהו "עיקרון החוקיות" במשפט הפלילי, ומשמעותו הינה כי לאדם מותר לעשות כל העולה על רוחו, אלא אם הדבר נאסר על פי חוק.

הגדרת התנהגות מסוימת כפלילית, ככלל, משתנה ממדינה למדינה. אולם קיימים מספר מעשים שנתפסים כעבירה פלילית במרבית המדינות, כגון: רצח, אונס, גניבה וסמים. במדינת ישראל התנהגות פלילית אשר מהווה עבירה היא התנהגות המנוגדת לקבוע בחוק העונשין, ובשורת חוקים נוספים.

אפילו מדובר במצב בו נפגע העבירה הוא אדם שהגיש תלונה, אכיפת המשפט הפלילי מוטלת על המדינה, וזאת באמצעות גופי התביעה.כלומר המשפט הפלילי ככלל מתנהל בין המדינה לבין אזרח.

תפקיד מערכת המשפט במשפט הפלילי לבחון את הדין ולפרש אותו אל מול התנהגות קיימת מסוימת, ובתוך כך לקבוע האם אותה התנהגות הינה פלילית ומהווה עבירה, או אם לאו. קביעת בית המשפט כי התנהגות מסייימת שעבר הנאשם היא פלילית נקראת הרשעה, והחלטה הפוכה נקראת זיכוי.

בחתך גס ניתן לחלק את המשפט הפלילי לשני רבדים עיקריים:

1) משפט פלילי מהותי – המשפט הפלילי המהותי קובע וגם מגדיר את העבירות האסורות, ובהמשך לכך מהו העונש שלצדן. דוגמה: חוק העונשין, פקודת התעבורה, פקודת הסמים המסוכנים ושורה של הוראות חיקוק נוספות.

2) משפט פלילי דיוני (פרוצדוראלי)– המשפט הפלילי הדיוני מורה הכיצד יש לנהל את ההליך הפלילי, אולם לא מבחינת תוכנו ומהותו, אלא מבחינת הליך דיוני (המכונה סדר דין). דוגמאות לחוקים דיוניים: חוק סדר הדין הפלילי, פקודת הראיות ושורה של הוראות חיקוק נוספים.

במידה ומצאתם את עצמכם מעורבים בהליך פלילי ואתם מחפשים עו"ד פלילי מוביל, עו"ד בועז קניג וצוות משרדו, עומדים לרשותכם בכל שעות היממה. תוכלו להתייעץ ולערב אותו כבר בשלבים הראשוניים של התהליך ולדעת שאתם לא לבד יותר בתהליך הלא נעים הזה ויש לצדכם איש מקצוע מנוסה, אשר יסייע לכם לעבור את התהליך הזה.
 

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

או מלאו פרטיכם ואנו ניצור קשר בהקדם:

0507003001

 

0507003001

phone6, phone, contact, telephone, support, call
 

ת"א, אבן גבירול 133 (פינת באזל)

home6, home, house, building

חיפה, המגינים 39

|

boaz@kenig-law.co.il

file4, file, list, paper, page, document

בועז קניג - משרד עורכי דין

play4, play, media control, audio