לשתף זה כיף:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Share on whatsapp
Share on tumblr

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

משפט צבאי

עיקרו של המשפט הצבאי הנו הסדרה והתווית הדרך למשרתים בצבא, וחוק השיפוט הצבאי תשט"ו – 1955 הוא זה אשר על פיו נחקרים נעצרים ונשפטים חיילים, קצינים ואנשי מילואים.

המדובר בחוק ספציפי, המגדיר וקובע את הדין ביחס למימד הפלילי באשר למשרתים בצה"ל.

הדין צבאי כולל שורת עבירות, הנוגעות אך ורק רק למי שנתון תחת השיפוט הצבאי, כמו למשל סירוב לקיים פקודה, הוצאת נשק או רכוש מרשות הצבא, שימוש ברכוש צבאי שלא למטרות הצבא, התרשלות במילוי התפקיד, עבירות עריקות, היעדרות מן השירות, התנהגות שאינה הולמת, פגיעה במשמעת הצבא, חריגה מסמכות ועוד.

בדומה לכך שלמשטרת ישראל ישנם יחידות חוקרות שיחודיות לה, כך גם למשטרה הצבאית ישנו גוף האחראי על חקירה של עבירות או אירועים הנוגעים לחיילי צה"ל או המבוצעים על ידיהם.

הגוף החוקר במשטרה הצבאית נקרא מצ"ח. המשרתים במצ"ח הוסמכו לחקור חיילים, אנשי קבע ואנשי מילואים אשר חשודים בעבירות שונות, ואף חיילים אשר נתפסו בנסיבות אזרחיות על ידי משטרת ישראל בחשד לביצוע עבירה פלילית, כגון שימוש בסם במהלך חופשה מהצבא.
המערכת הצבאית מעניקה משקל רב לכל הנוגע לשימוש בסמים בצה"ל ומחמירה עד מאוד בנושא, הן ביחס לשאלת מעצר חייל אשר חשוד בהחזקה או שימוש בסמים, והן באשר לעונש הצפוי לו.

במרבית המקרים ולהוציא נסיבות חריגות, מי שביצע עבירת סמים במהלך שירותו הצבאי, צפוי יהיה לעונש מאסר בפועל, זאת אפילו מקום בו מדובר בשימוש חד-פעמי בסם "קל" ואף אם מדובר בשימוש בסם בעת חופשה מהבסיס.

כאשר חייל מוזמן לחקירה, עומדת לו הזכות להיוועץ בסנגור בטרם התייצבותו לחקירה.
כאשר חייל נעצר לצרכי חקירה, עומדת לו הזכות להודיע לסנגור שנקב בשמו מיד על עצם מעצרו ועל מקום החזקתו במעצר. עוד עומדת לו הזכות להיפגש עם סנגורו ללא דיחוי ולהיוועץ בו ביחידות ובתנאים שיבטיחו את סודיות ההתייעצות.

חוק השיפוט הצבאי מקנה לחיילים את הזכות לקבלת ייצוג משפטי ע"י עורך דין פלילי פרטי, העוסק בתחום המשפט הצבאי, זאת בכפוף לכך שעורך הדין כשיר לשמש סנגור בבתי דין צבאיים כעו"ד צבאי.

עזרה בגיוס לצה"ל
כמו כן, המשרד מטפל בעניינים שונים ומגוונים הנוגעים לחיילים וחיילות והתנהלותם מול שלטונות צה"ל. במסגרת זו מסייע המשרד במקרים בהם נתקבלה הודעת פטור מצה"ל ועדיין הנער או הנערה מעוניינים להתגייס. לצורך כך יש לנהל מגעים מול צה"ל אשר מטרתם להביא לשינוי עמדת הצבא באופן שהמעוניין להתגייס, מקבל תאריך גיוס ומתגייס.

לעו"ד קניג נסיון רב שנים בהליכים אלה.
עזרה בקבלת פטור משירות צבאי
מנגד, מטפל המשרד בנערים ונערות ו/או בחיילים דווקא מתעקש בגיוסם, ואז ההליכים המתבקשים הנם דווקא בכיוון ההפוך, כלומר- קבלת פטור מצה"ל, וגם בהליכים אלה, למשרד ניסיון רב.

עו"ד בועז קניג מחזיק באישור לייצוג חיילים בבתי דין צבאיים וזהו אחד מתחומי ההתמחות שלו, במידה ומצאתם את עצמכם מעורבים בהליכים משפטיים צבאיים ואתם לא רוצים להתפשר על עתידכם בחרו בעו"ד מוביל, עו"ד בועז קניג יעמד לרשותכם בכל שעות היממה. תוכלו להתייעץ ולערב אותו כבר בשלבים הראשוניים של התהליך ולדעת שאתם לא לבד יותר בתהליך הלא נעים הזה ויש לצדכם איש מקצוע מנוסה, אשר יסייע לכם לעבור את התהליך הזה.

גלילה לראש העמוד